گوشی موبایل سامسونگ  ,محصولات شیائومی  ,خريد پرفكت مانى  ,خیریه سگال  ,بازی اندروید  ,گیربکس اتوماتیک  ,خرید از بانه  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,ویبره  ,خرید دامنه  ,اخبار روز  ,
 خرما | رطب | خريد خرما | فروش خرما | قيمت خرما | خريد رطب | فروش رطب | قيمت رطب خرما | رطب | خريد خرما | فروش خرما | قيمت خرما | خريد رطب | فروش رطب | قيمت رطب .

خرما | رطب | خريد خرما | فروش خرما | قيمت خرما | خريد رطب | فروش رطب | قيمت رطب

خرما در بارداري

همان طور كه مي دانيم دوران بارداري يكي از دوران هاي مهم و حساس در زندگي است . تغذيه در دوران بارداري نقش مهمي دارد و يكي از مواد غذايي كه در زمان بارداري مصرف آن اثر بخشي مثبتي دارد خرما است . دليل آن هم وجود مواد معدني فراوان از جمله شكر سريع الجذب ، پروتئين ، آهن ، پتاسيم ، فيبر ، منيزيم ، اسيد فوليك و ويتامين كا در خرما است .  كارشناسان عسل و خرما را به عنوان بهترين تامين كننده قند مورد نياز زنان باردار معرفي مي كنند . عدس پلو با خرما مي تواند شام مفيدي در اين دوران باشد . مصرف خرما در اواخر بارداري به آسان شدن زايمان كمك مي كند . در ماه نهم بارداري مصرف آن به همراه شير توصيه شده است . در ماه اول بارداري نيز بهتر است كه روزانه دو عدد از اين ميوه به صورت ناشتا ميل شود .

 

پيامبر اكرم (ص) به زنان زائو خوردن خرما را براي به دنيا آوردن فرزند صبورو بردبار توصيه مي نمايد . خدا در سوره مريم رطب را به عنوان غذايي كامل براي زنان باردار معرفي مي كند .


برچسب: خرما در بارداري،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۰۲:۱۲:۲۱ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

خرما چيست

ميوه درخت نخل را در فارسي رايج نخل مي نامند . در زبان انگليسي به خرما Date يا Date Palm گفته مي شود. نام علمي آن نيز Phoenix dactylifera است . نخل خرما جزو درختان گرمسيري به شمار مي رود و به طور كلي در مناطق گرم و خشك بهتر رشد مي كند . نخل خرما براي رسيدن ميوه هايش به هواي گرم و دماي بالا نياز دارد .

 

در كشورهاي عربي و جنوب ايران از ميوه خرما به عنوان يكي از غذاهاي اصلي استفاده مي شود . اما در اروپا و كشورهاي غربي بيشتر از آن در كيك ها و دسرها و سالادها استفاده مي شود .

 

دوران دوم زمين شناسي به عنوان زمان پيدايش خرما معرفي مي شود . خاستگاه باستاني خرما به صورت دقيق مشخص نيست ، اما گفته مي شود كه نخل هاي آن از زمان هاي دوربين رودهاي بزرگ فرات و نيل به وفور وجود داشته است . عده اي نيز احتمال مي دهند كه خرما ابتدا در مصر و عراق كنوني وجود داشته است و از آنجا به ساير نقاط انتقال يافته و كشت شده است . در مورد اروپا مساله مشخص است ، اعراب خرما را به اسپانيا انتقال دادند .


برچسب: خرما چيست،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۰۱:۴۹:۰۹ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

فروش خرما

از آنجا كه ايران يكي از مهم ترين كشورهاي توليد كننده خرما در جهان است ، بحث ميزان صادرات و فروش خرما ايراني يكي از بحث هاي مهم در زمينه صادرات مواد غذايي است . با وجود اين كه ايران سومين توليد كننده خرما جهان است ، به دليل عدم توجه به بحث بسته بندي و ضعف صنعت بسته بندي خرما در كشور ، در جايگاه هفتم فروش خرما و صادرات آن قرار گرفته است . در واقع صنعت بسته بندي خرما كشور از عدم بهره وري تكنولوژي روز رنج مي برد و اين در حالي است كه امكانات ايران پس از كشورهاي تونس ، الجزاير ، عراق ، مصر ، امارات و پاكستان در رده هفتم از نظر فروش خرما قرار گرفته است . شايعاتي درباره فروش خرما ايراني توسط اين كشورها نيز وجود دارد كه اين مساله در مورد پاكستان قطعي است .

 

مشكل ديگري كه در زمينه سود حاصل از فروش خرما وجود دارد راندمان و بازدهي پايين خرماي ايراني است . براي مثال بازدهي خرماي مصري حدود پنج برابر محصول داخلي است. در واقع كسي كه در ايران به كشت خرما مشغول است بايد زميني به اندازه پنج برابر يك مصري داشته باشد تا بتواند محصولي به اندازه نخل دار مصري برداشت كند . نياز به متراژ زمين بيشتر هزينه ها را بالا برده و باعث كاهش سود حاصل از فروش و صادرات مي شود .


برچسب: فروش خرما،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۰۱:۲۹:۴۷ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

خريد خرما

از آنجا كه خرما يكي از مواد غذايي پر مصرف (به ويژه در ماه رمضان) در سبد غذاي هر ايراني است نكاتي وجود دارند كه هنگام خريد خرما بايد به آنها توجه نمود .

در هنگام خريد خرما مي توان با توجه به طعم و رنگ آن به رسيده يا كال بودن آن پي برد . البته بيشتر خرماهايي كه در بازار ايران يافت مي شوند به صورت رسيده عرضه مي شوند .  ميزان كمي از اين محصول نيز به صورت كال به فروش مي رسد كه طعم گس دارند و زرد رنگ و يا قرمز رنگ هستند .

در هنگام خريد خرما ضمن توجه به اندازه و طعم و رنگ آن بايد به سلامت بودن آن هم توجه شود تا آثار شكرك ، كرم خوردگي و امثالهم در آن مشهود نباشد .

پس از خريد خرما در فصل تابستان و به طور كلي زمان هايي كه هوا گرم است آن را در يخچال نگهداري كنيد تا ترش نشود .

نكته كه پس از خريد بايد به آن توجه شود نگهداري خرما است . سوالي كه ممكن است براي بسياري از مصرف كنندگان اين ميوه به وجود بياييد ، اين است آيا خرما را حتما بايد در يخچال نگهداري كرد ؟ در پاسخ بايد گفت كه خرما خشك را در بيرون يخچال هم مي توان نگهداري كرد . اما خرما تازه و رطب در صورت نگهداري در خارج يخچال در مدت كوتاهي ترش مي شود . پس بهتر است خرما تازه پس از خريد در يخچال گذاشته شود .


برچسب: خريد خرما،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۴۲:۱۰ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

چاق شدن صورت با خرما

مواد غذايي زيادي وجود دارند كه باعث چاقي كل بدن مي شوند. اما تعدادي از مواد غذايي نيز وجود دارند كه فقط صورت انسان را چاق مي كنند. يكي از موثرترين روش هاي چاق شدن صورت خوردن خرما است. بسياري از افراد از لاغري صورت خود ناراضي هستند و به دنبال راه هايي براي چاق شدن صورت خود مي گردند.  چاق شدن صورت بيشتر از هميشه زماني اهميت مي يابد كه يك خانم قصد دارد در عكس هاي عروسي خود ، چهره زيباتري داشته باشد. در اين مواقع معمولا بهترين نتيجه در كمترين زمان ممكن مورد نظر است ، كه براي نيل به اين منظور خوردن خرما توصيه مي شود.

جهت چاق شدن صورت با خرما دو راه وجود دارد : 1- خوردن شيره خرما : خوردن شيره انجير نيز موثر است. 2- روزانه چند عدد مغز بادام ، پسته ، يا فندق را با چند عدد خرما ي بدون هسته مخلوط كرده و به صورت خمير درآوريد و ميل كنيد . از شيره خرما مي توانيد به جاي خرما در اين مخلوط استفاده كنيد .


برچسب: چاق شدن صورت با خرما،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۰۳:۱۶:۳۲ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

خرما در خواب

ديدن خواب خرما نشانه خوبي است. امام صادق (ع) مشاهده خرما در خواب را نشانه رسيدن مال حلال از رئيس و ديدن غوره خرما را نشانه داشتن دين پاك عنوان مي نمايد. در اين مقاله به بررسي تعبير خواب خرما در حالات مختلف مي پردازيم.

خواب خوردن خرما : شاد شدن در آينده و كسب موفقيت

دادن خرما به شخصي ديگر : سود رساندن به وي

خيرات خرما در خواب : رسيدن بهره اي زياد و وسيع

ديدن خوردن خرما و انداختن هسته ها به زمين : سود بدون نگراني و استرس خواهيد داشت.

ديدن نخل خرما در منزل خود : همسري خواهيد داشت كه فرزندان نيك و صالح به دنيا مي آورد.

خواب خريد خرما و بردن آن به خانه : گسترش در زندگي و معاش

كاشتن نخل براي دختران و پسران جوان : مژده و نشانه اي است از آينده روشن


برچسب: خرما در خواب،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۰۳:۰۷:۵۱ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

انواع غذا با خرما

انواع غذاهايي كه با خرما مي توان درست كرد و  انواع كارهايي كه با رطب مي توان انجام داد:

- استفاده از خرما در سالاد ميوه

خرما مي تواند يكي از بهترين افزودني ها به سالاد ميوه باشد، به ويژه زماني كه در كنار سيب و گردو، و يا قطعه هايي از نارگيل و پرتغال قرار بگيرد. به طور كلي تركيب رطب با ميوه هاي زمستاني جالب است.

- با خرما انرژي بگيريد

خرما داراي قند طبيعي است. اين قند طبيعي سريع جذب بدن مي شود. قبل و يا هنگام انجام حركات ورزشي و بدنسازي خوردن رطب به دليل وجود منابع گلوكوزي بسيار مفيد است، به ويژه زماني كه بدن به احياي انرژي نياز دارد.

- كره خرمايي

تركيب خرما و سيبي كه آرام پز شده مي تواند تجربه ي جديدي را برايتان رقم بزند كه به آن كره خرمايي گفته مي شود.

- استفاده از شيريني طبيعي خرما

شما مي توانيد براي شيرين كردن كيك شكلاتي خود از شيريني طبيعي رطب استفاده كنيد.

- از تكه هاي آن روي كيك استفاده كنيد

استفاده از تكه هاي خرما روي كيك به همراه قطعات موز طعم جديد را به ارمغان مي آورد.

- با رطب خورش درست كنيد.

به عنوان يك ميوه داراي قدمت و سابقه بسيار طولاني در خاور ميانه ، خرما از استفاده به عنوان دسر هم فراتر رفته و مي تواند در خورش هم استفاده شود.

- با رطب تارت هم مي توانيد درست كنيد.


برچسب: انواع غذا با خرما،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۰۲:۳۵:۱۱ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

خشك كردن خرما با اجاق فر

جهت خشك كردن خرما با اجاق فر ابتدا خرماها را روي سيني پخش كنيد و آنها را داخل قفسه فر قرار دهيد. سپس اجاق را روشن كنيد و زماني كه درجه فر به 120 درجه فارنهايت (49 درجه سانتيگراد) رسيد آن را خاموش كنيد. با يك دماسنح دماي خرما ها را اندازه بگيريد. وقتي كه دماي رطب ها به زير 100 درجه فارنهايت (38 درجه سانتي گراد) رسيد دوباره اجاق را روشن كنيد و روي 120 درجه خاموش كنيد. خرماهايي را كه به دماي مطلوب رسيده اند از سيني خارج كنيد. اين فرآيند را تا رسيدن به نتيجه مطلوب ادامه دهيد.

اگر دماسنج در دسترتان نيست فر را روي 200 درجه فارنهايت قرار دهيد و سپس آن را خاموش كنيد و خرماها را درون آن قرار دهيد. اگر لازم است اين پروسه را جند بار تكرار كنيد تا رطب ها به ميزان مورد نظر خشك شوند. نكته ضروري ديگر اين است كه خرماها بيش از حد لازم حرارت داده نشوند. دماي بيش از 155 درجه فارنهايت قند ميوه را سوزانده و عطر و طعم سوختگي به ميوه مي دهد.


برچسب: خشك كردن خرما با اجاق فر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۰۲:۲۳:۰۵ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

كاهش وزن و رژيم غذايي سالم با خرما

ميوه خرما داراي كالري اي است كه مي تواند به عنوان جايگزين وعده غذايي براي كاهش وزن استفاده شود، زيرا از گرسنگي به مدت طولاني تري جلوگيري مي كند. بنابراين ميوه رطب براي  كساني كه در رژيم غذايي هستند در مقايسه با ساير ميوه ها مناسب تر است. خرما براي مصرف توسط افرادي كه در رژيم غذايي سالم مي باشند مفيد است، زيرا چربي، كلسترول و سديم كه مي تواند به چاقي منجر شود در آن وجود ندارد.

رطب سرشار از پتاسيم است، علاوه بر اين سرشار از طيف گسترده اي از ويتامينها و مواد معدني است كه مي تواند براي كساني كه يك برنامه رژيم غذايي سالم را اجرا مي كنند مفيد باشد. اگر خرما را براي برنامه رژيم غذايي كاهش وزن انتخاب كرده ايد، بايد در انتخاب خود هوشمندانه عمل كنيد . براي مثال محصولي را انتخاب كنيد كه قند كمتري دارد. خرماي خشك و نيمه خشك قند بالايي دارند. از آنها پرهيز كنيد.

خرما را در يخچال تا يك سال مي توان نگهداري كرد و در ظرف شيشه اي تا يك ماه مي توان آن را نگه داشت.

رطب براي رژيم غذايي براي كساني كه به دنبال بدن باريك هستند بسيار سودمند است، زيرا خرما علاوه بر اين كه وزن را كاهش نمي دهد عوارض جانبي نيز ايجاد نمي كند.

براي مصرف رطب در رژيم غذايي مي توانيد ميوه رسيده آن را با آب جوش يا معمولي و يا همراه ساير ميوه هايي كه مانند سيب انبه توت فرنگي كه فاقد قند و چربي بيش از حد هستند مخلوط كنيد.

براي به دست آوردن نتيجه رضايت بخش در رژيم غذايي با خرما ، بهتر است كه هر روز ورزش كنيد تا چربي هاي اضافي آب شوند و روزي 8 ليوان آب بنوشيد. همچنين پس از ورزش و يا خوردن غذا نبايد بخوابيد. صبح كه از خواب بلند مي شويد سعي كنيد قبل از خوردن صبحانه يك ليوان آب ميوه كه به آن خرما اضافه شده بنوشيد.

رژيم غذايي رطب را با صبر و شكيبايي انجام دهيد زيرا يك رژيم غذايي طبيعي نمي تواند سريعا وزن شما را كاهش دهد.


برچسب: كاهش وزن و رژيم غذايي سالم با خرما،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۰۱:۵۲:۳۵ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

فوايد خرما براي سلامتي انسان

بهبود كم خوني

كم خوني كمبود تعداد سلول هاي گلبول هاي قرمز در خون انسان است و باعث كمبود آهن مي شود. خرما حاوي مقدار زيادي آهن است كه براي درمان كمبود آهن و كم خوني بسيار مناسب است.

درمان يبوست

خرما مليّن فوق العاده اي است. اين باعث مي شود كه براي افرادي كه از يبوست رنج مي برند مفيد باشد. رطب منبع غني فيبر است كه نقش مهمي كه در آسان شدن اجابت مزاج و عبور راحت مواد غذايي از طريق دستگاه گوارش دارد. تمام كاري كه شما بايد انجام دهيد اين است كه در آخر شب خرما را در آب بخيسانيد. اين خرماهاي خيس خورده را صبح روز بعد مانند شربت ميل كنيد تا به بهترين نتيجه ممكن برسيد.

درمان اسهال

خرما رسيده در درمان اسهال به عنوان ميوه اي كه حاوي پتاسيم است به كنترل عملكرد روده كمك مي كند.

رطب همچنين به راحتي هضم غذا كمك مي كند و در كاهش اسهال مزمن موثر است.

با توجه به داشتن مقدار قابل توجهي از مواد معدني ، خرما براي تقويت استخوان ها و درمان بيماري هاي دردناكي مانند پوكي استخوان مفيد است. مواد معدني مانند سلنيوم منگنز مس و منيزيم كه در خرما وجود دارند تا حد زيادي به محكم شدن استخوان به ويژه در زماني كه استخوان با افزايش سن ضعيف مي شود كمك مي كنند.

درمان سرطان هاي شكمي

سرطان هاي ناحيه شكم شامل سرطان معده، سرطان كليه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان لوزالمعده و سرطان كبد مي شود. تحقيقات نشان مي دهد كه خرما خطر ابتلا به سرطان هاي ناحيه شكم را كاهش مي دهد.

درمان اختلالات روده

وجود نيكوتين در خرما مي تواند از رشد ارگانيسم هاي مضر در روده جلوگيري كند و همچنين باعث رشد باكتري هاي مفيد روده شود. به علاوه در رطب فيبر محلول و نامحلول و اسيدهاي آمينه وجود دارد تا هضم مواد غذايي به خوبي صورت بگيرد.

حفظ سلامت سيستم عصبي

سيستم عصبي انسان شامل سيستم عصبي مركزي و سيستم عصبي پيراموني است. خرما منبع خوبي از ويتامين ها است كه كه باعث افزايش سلامت و بهبود عملكرد سيستم عصبي انسان مي شود. پتاسيم فراواني كه در رطب وجود دارد سرعت و هوشياري مغز را افزايش مي دهد. پتاسيم كه يك عنصر حياتي براي سلول ها است سطح فشار خون و ضربان قلب را كنترل مي كند و در نتيجه از بروز بيماري هاي قلبي و سكته قلبي جلوگيري مي كند.

مفيد براي قلب

غوطه ور كردن خرما در شب و خوردن خردشده آن در صبح براي قلب ضعيف مفيد است. رطب كه انبار كوچكي از كمك هاي بهداشتي است به بهبود وضعيت قلب كمك مي كند. خرما با كاهش سطح چربي بد (ال دي ال) در بدن از خطر بروز حمله قلبي و سكته مغزي جلوگيري مي كند.

درمان آلرژي

خرما حاوي گوگرد آلي است كه به ندرت در مواد غذايي ديگر يافت مي شود. گوگرد آلي داراي مزاياي متعددي براي سلامت است كه شامل كاهش واكنش هاي آلرژيك و حساسيت فصلي است. گوگرد آلي براي افراد مبتلا به فصلي رينيت هاي آلرژيك (SAR) مفيد است. رطب يك منبع عالي براي اضافه كردن گوگرد به رژيم غذايي و جلوگيري از آلرژي مي باشد.

درمان شب كوري

مصرف روزانه خرما به سلامت چشم ها كمك مي كند و از بيماري هايي مانند شب كوري جلوگيري مي كند. خميري كه از برگ خرما تهيه شده است را مي توان به صورت خوراكي مصرف نمود تا شب كوري را كاهش دهد.

افزايش وزن

اگر وزن شما كم است خرما بهترين چيز براي شما است. رطب يك منبع بزرگ از قند، پروتئين ها و بسياري از ويتامين هاي ضروري است. مصرف خرما با خمير خيار به حفظ وزن مناسب بدون ايجاد سوء تغذيه كمك مي كند.

درمان ضعف قواي جنسي

خرما دارويي مناسب براي افزايش توان جنسي است. مطالعات نشان داده اند كه استفاده از رطب در افزايش استقامت جنسي مفيد است. چند عدد خرما را به مدت يك شب در شير بز بخيسانيد. سپس كمي هل و عسل به آن اضافه كنيد. اين غذاي تهيه شده يك تقويت كننده قوي براي افزايش استقامت جنسي و كاهش نازايي است. خرما حاوي سطوح بالايي از استراديول و فلاونوئيد است، كه مي تواند تعداد اسپرم و تحرك را افزايش دهد.

سلامت دندان

خرما حاوي فلورين است. فلورين يك عنصر شيميايي مهم است كه با از بين بردن پلاك و تقويت ميناي دندان مانع از پوسيدگي دندان مي شود.

مفيد براي زنان باردار

خرما مزاياي زيادي براي دوران بارداري دارد. رطب با قوي كردن بدن مادر و جنين به وسيله تامين آهن بدن از بروز  كم خوني در آنها جلوگيري مي كند. اين ميوه همچنين عضلات رحم را بهبود مي بخشد و از خونريزي سريع پس از زايمان جلوگيري مي كند. خوردن خرما شير مادر را نيز غني تر مي كند.

درمان مسموميت

اعتياد به الكل نه تنها يك مشكل براي خود فرد بلكه مشكلي براي كل خانواده اش است. خرما درماني عالي براي مسموميت الكلي است.

مزاياي خرما براي پوست

ارزش تغذيه اي بالاي رطب براي پوست شما هم خيلي مفيد است. بعضي از فايده هاي خرما براي پوست در زير ذكر شده است.

حفظ سلامتي پوست

خرماي قرمز با ويتامين ث و فلانوئيدهايي كه دارد مي تواند خاصيت ارتجاعي پوست را ارتقا دهد و بافت زيرجلدي آن را غني كند و در نهايت پوست شما را صاف كند. رطب همچنين حاوي ويتامين ب 5 است كه در جلوگيري از كشيده شدن پوست كمك مي كند.

ضد پيري

خرما يك منبع غني از آنتي اكسيدان ها است، كه مي تواند به طور موثر با راديكال هاي آزاد مضر در بدن مقابله كند و درنتيجه از پيري زودرس پوست جلوگيري مي كند. ويتامين ث موجود در رطب به طور خاص با مقاومت در برابر اكسيداسيون و تجمع ملانين در بدن انسان به كاهش چين و چروك كمك مي كند.

مزاياي خرما براي مو

فوليكول هاي مو به تغذيه مناسب براي رشد كافي و نگهداريشان نياز دارند. مصرف منظم رطب براي موهاي شما مفيد است.

موهاي سالم

خرما سرشار از ويتامين ها به خصوص ويتامين ب 5 است كه براي سلامت موها حياتي و مهم است. كمبود ب 5 مي تواند باعث ريزش موها و شكننده شدن آنها شود. مصرف رطب مي تواند چنين مشكلاتي را به حداقل برساند.


برچسب: فوايد خرما براي سلامتي انسان، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۰۵:۳۵:۳۲ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

تاريخچه خرما در كاليفرنيا

تاريخچه خرما در كاليفرنياي جنوبي

افرادي كه در كاليفرنياي جنوبي زندگي مي كنند اگر چشمانشان را ببندند و منظره عادي كاليفرنيا را تصور كنند در يكي ويا چند عدد از تصاويري كه در ذهنشان نقش مي بندد تصوير نخل خرما وجود خواهد داشت . با وجود تنوع و وجود داشتن در همه جاي لوس آنجلس تنها گونه خرما كه Washingtonia filifera نام دارد بومي كاليفرنيا است. ساير گونه هاي خرما در لس آنجلس كه در بسياري از بلوارهاي اين شهر ديده مي شوند وارداتي هستند.

درخت هاي خرما بومي كاليفرنيا بسيار دورتر از لوس آنجلس، در صحراي كولورادو رشد مي كنند. چندين قرن پيش از اين كه رطب به خاطر ارزش كشاورزي اش كشت شود، هندي هاي كاهوييلا نخل هاي Washingtonia filifera را به عنوان يك منبع طبيعي جهت تغذيه و بافتن برگ ها و تبديل آنها به سبد و ساختن سقف استفاده مي كردند.

مبلغين مذهبي قرن هجدهم در كاليفرنيا اولين درختان خرما را شايد براي اشاره به درختان كتاب مقدس به شكل زينتي كاشتند. در آن زمان رطب نه به عنوان ميوه قابل عرضه در بازار بلكه تنها به عنوان يك درخت زينتي كاشته مي شد.

 

علي رغم اين كه درختان خرما حمايت متعصبانه اي از طرف مردم مانند حمايتي كه از درختان اكاليپتوس مي كردند نداشتند اما به سرعت در سراسر لس آنجلس ظاهر شدند.

 

 سال 1930 شاهد تلاشي هماهنگ به منظور كاشت درختان خرما در لس آنجلس بود. در پاسادنا درختان رطب در هر صد قدم در طول بلوار كولورادو كاشته شدند و باعث شدند كه اين شاهراه به خيابان هزار نخل تغيير  نام دهد. در ونيز (بخشي در كاليفرنيا) علاقه مندان به باغباني به منظور جشن گرفتن دويستمين سالگرد اولين رئيس جمهور 200 راس رطب كاشتند. نيويورك تايمز هم معمولا مقالاتي در ستايش نخل ها چاپ مي كرد و آنها را درختان خرماي جادويي مي ناميد.

 

تنها در سال 1931 بخش جنگلداري لس آنجلس بيش از 25000 نخل خرما كاشت كه هنوز بسياري از آنها در بلوار شهر در اهتزاز هستند. اين تلاش در سطح وسيع براي كاشت نخل رطب توسط گلن هال اولين رئيس جنگلداري شهر صورت گرفت كه از آن به عنوان يك پروژه زيباسازي براي بازي هاي المپيك 1932 ياد مي شود. ولي پروژه كاشت درختان رطب در تحت تاثير قرار دادن ورزشكاران خارجي نقش كمتري از آنچه كه انتظار مي رفت ايفا كرد. در عوض نقش مهمي در به سر كار رفتن افراد بيكار داشت، يك پروژه با بودجه 100 هزار دلاري كه تعداد 40000 نخل طي آن كاشته شد. اين پروژه خود بخشي از پروژه اي بسيار برزگتر براي اشتغالزايي با بودجه 5 ميليون دلاري بود. در مارس 1931 تعداد 400 نفر مرد بيكار براي كاشتن درخت خرما در طول 150 مايل از بلوار به سر كار رفتند. در آن زمان هزينه هر درخت 3.6 دلار بود و هر نخل از نخل ديگر بين 40 تا 50 فوت فاصله داشت.

 

امروز بسياري از درختان خرمايي كه در 1930 كاشته شدند ، به پايان عمر طبيعيشان نزديك مي شوند. اداره آب و برق لس آنجلس اعلام كرده است كه درختان خرمايي كه مي ميرند نبايد جز با نخل هاي خرمايي كه با آب و هواي نيمه خشك آداخته هستند و آب كمتري نياز دارند و سايه بيشتري دارند جايگزين شوند.

 


برچسب: تاريخچه خرما در كاليفرنيا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۲۸:۱۳ توسط:زهرا مرزبان موضوع:

تک سبد

 محصولات هات شیپر